Sekery
Sekera je důležitým nástrojem pro každého, kdo topí dřevem nebo pro milovníky outdoorových aktivit a táboření, tesaře, řezníky apod. I když se může zdát, že výběr sekery je jednoduchý, přece jen byste měli před koupí zvážit několik důležitých aspektů. Čtěte dále, máme pro vás tipy, jak vybrat tu pravou.
Není sekera jako sekera
V první řadě je třeba mít na paměti, že není sekera jako sekera. Existuje několik druhů seker a dělí se především podle toho, pro jakou práci jsou vhodné. Rozdíl je pak hlavně v jejich velikosti a hmotnosti.- Štípací sekera se používá nejčastěji při přípravě palivového dřeva a nabízí se v několika velikostech.
- Univerzální sekera je určená pro práce na zahradě či chalupě. Najde využití i jako sekera na dřevo k občasnému štípání. Jde o zlatý střed mezi tesařskými a štípacími sekerami.
- Outdoor sekera nebo také kempingová sekera je malá, lehká a vhodná pro cestování či táboření. Zvládnete s ní nasekat třísky na zapálení ohně či zatlouct kolíky od stanu.
- Tesařská sekera je vhodná pro všechny řemeslníky, kteří využívají při své práci sekeru. Jedná se především o tesaře, ale i stavaře. Tesařská sekera je také velmi lehká, aby se s ní dobře pracovalo.
Více níže na stránce...
Nejprodávanější
11 položek celkem
Značky
Položek k zobrazení: 11
Klíčové parametry sekery
Při výběru sekery není mnoho parametrů pro porovnávání. Nejdůležitější částí je topůrko a ostří sekery. U obou je třeba se zaměřit na hmotnost, ta je pak podstatná i pro celek. Pro topůrko je důležitá rovněž délka a materiál. U ostří je klíčový materiál, dále pak tvar, tvrdost a sečný úhel.
- Tvrdost čepele se většinou pohybuje v rozmezí 47 až 55 HRC. Platí, že čím větší číslo, tím tvrdší ocel.
- Délka sekery je různá i vzhledem k typu sekery a činí přibližně 35 až 95 cm. Nejdelší bývají kalače a dřevorubecké sekery, nejkratší jsou pak kempingové.
- Hmotnost čepele se nejvíce podílí na celkové hmotnosti sekery.
- Celková hmotnost sekery je důležitá při samotné práci. Pokud bude sekera příliš těžká, bude zapotřebí vynaložit spoustu námahy při zvednutí a švihu. Celková hmotnost sekery se zpravidla pohybuje od 1 do 5 kg.
Sekera a bezpečné zpracování
Pro lepší uchopení a bezpečnou práci je vhodné, aby byla rukojeť sekery ergonomicky tvarovaná a pogumovaná jako ochrana před vysmeknutím. Kryt čepele, případně obal na celou sekeru, je vhodný pro její bezpečné skladování a přenášení.
Sekera vyžaduje péči a při práci s ní dodržujte bezpečnostní zásady
Sekera je odolný nástroj a snese drsné zacházení, i přesto byste jí měli věnovat péči a při práci buďte opatrní.
- Po práci sekeru očistěte, případně nabruste a před uložením ji opatřete krytkou.
- Před dlouhým uskladněním ostří sekery naolejujte, ochráníte ho před korozí.
- Při krátkém přenášení ji držte za tupou část topůrkem od těla.
- Při práci se sekerou doporučujeme použít brýle, rukavice a pevnou pracovní obuv.